Hamilelikte Boğaz Ağrısının Bitkisel Tedavisi

Hamilelikte Boğaz Ağrısının Bitkisel Tedavisi

Artık herkesin bildiği gibi, hamilelik oldukça hassas bir dönem… Bu dönemde anne adayları için ilaç kullanımı oldukça sınırlı tutuluyor. Hamilelikte ilaç kullanımı yalnızca bazı vitaminler ve zorunlu ilaçlardan oluşuyor. Hamilelikte grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi hastalıklarla mücadele edilirken ilaç kullanımı sınırlı olduğu için hamileler bu süreci biraz daha zor atlatabiliyor. Ancak hamilelikte boğaz ağrısının bitkisel tedavisi veya hasta olmadan önlem alınması gibi destekler mümkün…

Hamilelikte ilca kullanımı ne kadar sınırlıysa bitkisel yöntemler de aslında bir o kadar dikkat isteyen seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü normal dönemlerde kullanılan pek çok bitki, baharat veya bitkisel tedavi, gebelikte kesinlikle uzak durulması gereken yöntemler arasında yer alıyor. Gebeliğin hassasiyeti, bebek ve anne adayının sağlığı ve düşük riski gibi unsurlar sebebiyle hem ilaç kullanımı hem de çeşitli bitkilerin kullanımı bu dönemde oldukça riskli.

Ancak ilaç kullanılmadan herhangi bir destekleyici de olmadan boğaz ağrısı çok uzun süreceği hatta kronikleşebileceği için hekim tavsiyeleri ile bazı bitkilerden destek alınabilir.

Hamilelikte boğaz ağrısının bitkisel tedavisi için yazımızın devamında önemli ipuçları yer alıyor.

Bal-Limon

Şiddeti fazla olmayan ağrılarda ılık çay içerisine bal ve limon ekleyerek yudumlayabilirsiniz. Ağrıyı azaltan bu yöntem, boğazı yumuşatıp rahatlatır.

Zencefil

Zencefil tüketimine hamilelikte dikkat edilmesi gerekir, özellikle yüksek tansiyon sorunu olanlar zencefil tüketirken hekime danışmalıdır. Bunun dışında miktara dikkat edilerek hamilelikte boğaz ağrısına karşı 1 tatlı kaşığı zencefil rendesi, 5 dakika kaynatılıp zencefil çayı yapılır. İçerisine limon ve bal eklenip tatlandırılarak içilir.

  

Tuzlu Su Gargarası

Hamilelikte boğaz ağrısının bitkisel tedavi seçenekleri arasında tuzlu su gargarası oldukça önemlidir. Ilık su içerisine 1 tatlı kaşığı tuz eklenir günde iki kez bu suyla gargara yapılır. Bu gargara, boğazdaki kan dolaşımını hızlandırarak balgam söktürücü etki yapar.

Doğal Antibiyotik Etkili Sarımsak

1 diş sarımsağa kürdanla delik açıp yutulduğunda antibiyotik etkisiyle şifa bulmanızı sağlar.

Hamilelikte boğaz ağrısına karşı kullanılabilecek diğer doğal yöntemler;

  • Zerdeçal ve tuzlu su gargarası

  • Papatya çayı

  • Sirke gargarası

  • Limonlu su gargarası, olarak sayılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*