Kıyafetlerdeki Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Makyajı tamamlayan bir dokunuş olan ruj, renkleri ve dokusuyla kadınların en sevdiği makyaj malzemeleri arasında yer alıyor. Ancak makyaj sırasında ya da kullanım sırasında kıyafetlere ruj bulaşabiliyor. Makyaj yapmayı seven kadınlar, ruj lekelerinden muzdarip olabilirler. Ruj lekeleri, inatçı lekeler arasındadır ve bu lekeleri çıkarmak kimi zaman fazla zorlayıcı olabilir. Peki, ruj lekesi çıkar mı, ruj lekesi nasıl çıkar? Ruj lekesini temizlemenin yolları nelerdir?

Ruj Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Kıyafetlere, tekstil ürünlerine veya herhangi bir kumaşa bulaşan ruj lekelerini çıkarmak için farklı yöntemler denenebilir. Bunlar arasında eczanelerde kolaylıkla ulaşabileceğiniz oksijenli su yöntemini ilk sırada sayabiliriz. Oksijenli su döktüğünü bir bezle ruj bulaşan yüzeyi silin.

Aseton, ruj lekesine karşı kullanılabilecek bir diğer malzeme… Ruj bulaşan yüzeye aseton dökerek silin. Ancak kumaş suni bir kumaşsa, küçük bir kısmında aseton uygulamasını deneyerek kumaşa farklı bir zarar veriyor mu diye bakmalısınız.

Ruj lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt olarak verilecek üçüncü yöntemse eter… Etere batırılmış pamuk veya bir parça bezi, ruj lekesi olan yüzeyi silmek için kullanın. Ardından sabunlu suyla çitileyip durulayın. Bu işlemi yaparken kumaş türüne dikkat edin.

Ruj lekesi olan yerin altına bir havlu yayarak lekenin üzerine bolca saç spreyi sıkın. Ardından 10-15 dakika bekleyin. Bir bez yardımıyla ruj lekesi olan ve saç spreyi sıktığınız bölgeye tampon hareketler yaparak ruj lekesini temizleyin.

Bu malzemelerden hiç biri elinizin altında değilse, ruj bulaşan kıyafeti ılık su ve bulaşık deterjanı ile çitileyin. Ardından durulayıp daha sonra çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Döşeme Ve Halılarda Oluşan Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazı kazalar ve dikkatsizlikler de halı, mobilya ve döşemelerde ruj lekesi kalmasına sebep olabilir. Döşeme halılarda oluşan ruj lekesi nasıl çıkar diye merak edenler, beyaz sirkeden yardım alabilir. Asidik bir yapısı olan beyaz sirke, halı, kilim, döşeme ve mobilyalarda güvenle kullanılabilir. Beyaz sirke kullanmadan önce bir bıçağın arka kısmıyla yüzeydeki fazla ruju kazıyarak almanız gerekli. Ardından yüzeye beyaz sirke dökerek silebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*