Liberal dünyanın ‘yeni patronu’ ne getirecek?

Liberal dünyanın'yeni patronu' ne getirecek?

Hazırlayan: Özde Çelikbilek

BAŞLARKEN…

ABD’de zorlu geçen seçimlerde ipi ‘makyajlı Trump’ olarak nitelendirilen Joe Biden göğüsledi. Sağ popülist liderler için bir rol modele dönüşen Donald Trump yenildi. ABD emperyalizminin çekirdek kadrosundan yetişen Joe Biden kaptan köşküne oturacak isim… Fakat mevcut Başkan Trump, sonuçları halen kabul etmiş değil. Şüphesiz ki ırkçı ve yabancı düşmanı Trump’ın Beyaz Saray’dan gidişi, kimi gelişmeleri de beraberinde getirecek.

Rusya ve Çin’in de içinde bulunduğu birçok ülke henüz Biden’ı kutlamadı. İki ülke tebrik için resmi sonuçları bekleyeceğini duyurdu. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise yeni başkanı günler sonra tebrik etti. Trump ile yakın dost olmakla övünen AKP iktidarı, şimdiden hızlı manevralarla yeni duruma uyum göstermeye çalışıyor. Ortadoğu’yu etnik ve mezhepsel çatışmalarla kan gölüne çeviren, Latin Amerika’da ilerici hükümetleri darbelerle düşürmeye çalışan ABD’de, Biden üzerinden liberal hayaller kurulduğu çok açık. Bunun dünyaya özgürlük getireceğini düşünenler ise şüphesiz bir yanılsama içerisinde.

Peki, liberaller tarafından “demokrasinin mabedi” olarak görülen ABD seçimlerinin Türkiye’ye etkisi ne olacak? Yeni başkanın görevi devralacağı 20 Ocak’ta neler yaşanabilir? Biden’ın izleyeceği dış politika nasıl olacak? Dünya ve Ortadoğu’da nasıl gelişmeler yaşanacak? Yazı dizimizde bu sorulara yanıt aramaya çalıştık.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eryaman escort