Sesinizin Sağlığını Nasıl Korursunuz?

Birçok insan değerli olan seslerini korumak adına hiçbir şey yapmazlar. İnsanların sesleri hasar gördüklerinde ise, ne yapsam diye düşünmeye başlarlar. Ama asıl doğru olan hasar görmeden ses sağlığını korumak ve bu konuda özen gösterilmesidir.

Ses; gırtlağın iki yanında bulunan ses tellerinin titreşmesi ile oluşmaktadır. Gırtlak kasları ses tellerinin gerginliğini ve uzunluğunu kontrol altından tutarak titreşimleri ayarlamaktadır. Seslerin yanlış şekilde kullanılmasının sonucunda ses telleri hasar görür. Bunun sonucunda da belli başlı rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Ses Tellerinde Sık Şekilde Oluşan Rahatsızlıklar

Ülser ve Polip Nodül

Uzun süreçli fısıltı şeklinde konuşmak ve çok yüksek ses ile bağırma durumlarında ses tellerinde nodüller oluşur. Uzun süre sigara dumanı solumak, çok sigara içmek, endüstriyel olan dumanlara maruz kalmanın sonucunda da hastalıklar oluşabilmektedir. Ses sağlığını korumak için atacak olan bu hastalıkların önüne geçmek için uyulması gerekli olan kurallar bulunur.

Sağlıklı Bir Sese Sahip Olmak İçin

Su için; ses tellerinin daha iyi bir performansa sahip olması için günlük 2 litre su tüketilmesi gerekir. Günlük 8 ila 10 bardak su içmek ses telleri için gerekli olan nemin kazanılmasına yardımcı olur.

Bol bol oksijen alın; düzgün ve kaliteli bir sese sahip olmak için mutlaka yeterli düzeyde hava almak gerekir. Bunun için hızlı konuşmamak ve daha sık nefes almak gerekir. Burun yardımı ile derin bir şekilde karından nefes almak ses telleri için en doğru tekniktir.

Egzersiz yapın; sağlıklı ses sağlığını korumak için insanların sağlıklı bir bedene sahip olması gerekir. Düzenli yapılacak olan egzersizler solunum işlemlerini de mükemmelleştirir.

ses sağlığını korumak İçin Nelerden Uzak Durmak Gerekir?

Sağlıklı ses için mideye dokunacak olan içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Aşırı baharatlı ve acılı olan yiyeceklerden uzak durmak şarttır. Birçok hastalığın nedeni sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı ses tellerinin de düşmanıdır. Sigara kullanmayın. Sigara dudaklardan başlayarak tüm ses yollarını kurutmaktadır. Seste kabalaşma, ses kısıklığı ve ses kalitelerinde bozulmalara neden olur. Bu sebepler pasif olan sigara içicilerinde, sürekli olan içicilerde de aynı şekilde görülür.

Gece atıştırmalarından uzak durmalısınız. Uykuya geçmeden üç saat önce gıda alımlarının durması gerekir. Kası olan durumlarda gece süresinde artan mide asitleri ses tellerinin zarar görmesine sebep olacaktır. Sıklıkla yapılan boğaz temizleme işlemlerinden mutlaka uzak durun. Sık şekilde öksürmek ve boğaz temizlemek ses tellerinin zarar görmesine sebep olur. Boğaz temizleme ile alakalı bir ihtiyacınız bulunuyor ise su içmeli ve yutkunmalısınız.

Stresten kesinlikle uzak durmalısınız. Stres insanların üzerinde kas gerginliği yaratır. Bu da sesin zorlu şekilde çıkmasına sebep olacağından dolayı ses tellerine zarar verir. Yüksek ses ile konuşmaktan kaçınmak gerekir. Çığlık atmak ve bağırmak ses tellerinde kanamalara sebep olacaktır. Bu ses tellerinde kalıcı olan hasarların açılmasına sebep olur. Konuşma esnasında yüksek seslere çıkmamak gerekir.

Gürültülü olan ortamlardan uzak durmak gerekir. Gürültülü olan ortamlarda yüksek ses ile konuşmak ve bağırmak gerekebilir. Bu tarz ortamlardan uzak durmak gerekir. Mutlaka bu tarz bir ortama girmeniz gerekiyor ise, yüksek ses ile konuşmaların ardından sesinizi dinlendirmeli ve derin olan karın solunumları yapmalısınız. Bilinçsiz olan ilaçların kullanımından kaçınmalısınız. Üst solunum yolu hastalıkları ve soğuk algınlıkları için yaygın bir şekilde kullanılan ilaçların içeriklerinde bulunan bazı maddeler tükürük salgılarını azaltır. Bu da boğazın kurumasına sebep olacaktır. Bu tarz ilaçların kullanımı yapılacak ise yanından mutlaka bol bol sıvı tüketimi de yapılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*